
A leoprdgekk (Eublepharis macularius) a hllk (Reptilia) osztlyba, a gykok (Sauria)alrendjbe s gekkflk (Gekkonidae) csaldjba tartoz faj. Nevt jellegzetes foltjairl kapta, melyek srgs alapsznezet brt tarktjk, prducmintzat szeren.
Rgta kedvelt hobbillat a terrarisztikban. Elszr az Egyeslt llamokban kezdtk tenyszteni, innen terjedt el ksbb az egsz vilgon. Kzkedvelt mivoltt ltvnyos sznezetnek, knny tartsnak s tenyszthetsgnek ksznheti. Mivel eredeti lhelyn sivatagos krnyezetben l, terrriumi tartsa sorn is hasonl lhely kialaktsra kell trekedni. Bsges tpllkelltst ignyel.
Elterjedse
A leoprdgekk a Kzel-Keleten, Irn keleti rsztl Pakisztnon s Afganisztnon t szaknyugat-Indiig terjedt el. Ezen terletek szikls, ksivatagos, flsivatagos terletein terjedt el. Mivel ezeken a terleteken tlen a hmrsklet 10 C al esik, ezrt tli lmot alszik.
Rendszertani besorolsa
A leoprdgekkt elszr Edward Blyth rta le 1854-ben Eublepharis macularius nven. Az Eublepharis szsszettel, ahol az Eu a grg j, a blephar a szemhj megfelelje, mivel ezek a gekkk ebben klnbznek a tbbi gekktl az jszakai letmd, a talplemezek hinya s a rcsks br mellett.A macularius fajnv latin eredet, s a foltjaira utal.
Rokonsga kiterjedt, beletartozik pldul az afrikai zsrfark gyk is. Ngy faj azonban klnsen kzeli rokona, amelyek kzl egyet a leoprdgekk alfajnak tartottak korbban:
-
Eublepharis angramainyu (Anderson & Leviton 1966)
-
Eublepharis fuscus (Brner 1981)
-
Eublepharis hardwickii (Gray 1827)
-
Eublepharis turcmenicus (Darevsky 1977)
Alfaja
t alfajt elssorban fldrajzi elterjedsk alapjn klnbztetik meg egymstl.
Megjelense
Teljes hossza maximum 25 cm, br egyes forrsok 30 cm-es rekordpldnyokrl is beszmolnak. Az tlagos hossz 20-25 cm krl van.
Ms gekk alcsaldokkal ellenttben, a szemhjas gekkk (Eublepharinae) lbain tapadlemezek helyett vkony, karmos ujjak vannak, ezenkvl mozgathat szemhjjal rendelkeznek, gy kpesek a pislogsra. Pislogskor az emlskkel ellenttben, az als szemhj mozdul felfel. Fejk szv alak, farkuk a tvtl kezdve vastagszik, majd a farok hegynl jra elvkonyodik. A farok hossza a testhossz harmadt teszi ki. Az egszsges leoprdgekk farka vastag s hsos; a vkony farok betegsgre vagy alultplltsgra utal. A viaszmoly lrvitl vagy az jszltt egerektl a farok elzsrosodik, mivel ezek az llatok tl zsrosak a gekk szmra.A tenysztk tpllkkiegsztbe mrtott tcskket ajnlanak. A farok eldobsa utn jran, de vge tompa marad, s sosem lesz olyan, mint az eredeti.A frissen kikelt gekkk slya krlbell 3 gramm, kifejletten 45-65 grammos slyra gyarapszanak.
Rvid lbukkal gyorsan tudnak szaladni, karmaikkal pedig kpesek megkapaszkodni a sziklkon. Mivel nincsenek talplemezeik, ezrt nem tudnak felmszni sima fggleges falakra. Kls flk nincs; fejnek kt oldaln egy mlyedsben lthat a bels flet vdelmez dobhrtya. Hallsuk segt a zskmny helynek meghatrozsban. Egyszerre szz foguk van, amelyeket 3-4 hnapos idkznknt jranvesztenek. Az j fog a rgi mellett n ki az odontogenikus ssejtekbl.
Bre ers, vdelmet nyjt a homokkal s a sziklkkal szemben. Hta rcsks, ami segt a rejtzkdsben. Hasi oldala ezzel szemben sima s puha. Klasszikus pettyes sznezetk csak felnttkorra alakul ki, a fiatal pldnyok srga-barna keresztsvosak. A svok a kor elrehaladtval felszakadoznak, s ivarrett korukra elrik jellegzetes foltos mintzatukat. A foltok minden pldnyra jellemzek, nincs kt teljesen egyforma mintzat egyed. A termszetben elssorban a klasszikus, vad sznvltozat jellemz, de a hobbillatknt val tartsa sorn mra szmtalan vltozatot tenysztettek ki. Nhny elterjedt vltozat:
-
Nominat
-
High Yellow
-
Albino
-
Hypo
-
Hybino
-
Sunglow
-
Tangerine
-
Carrot-Head/-Tail
-
Patternless
|
-
Patternless Albino
-
Blizzard
-
Pastel
-
Giant
-
(R)Aptor
-
Aberant/Jungle
-
Stripe
-
Ghost
-
Eclipse
|
-
Mack Snow
-
Line Bred Snow
-
Super Hypo Snow
-
Designer
-
Diablo Blanco
-
Tremper Xanthic
-
Enigma
-
Emerald
|
Mivel sok sznvltozat egymstl fggetlenl rkldik, ezrt lehetsges kombinlni is ket, gy lesznek pldul a patternless albino s a mack snow albino. A patternless, hypomelanistic, s a blizzard vltozatokon a mintzat rszben vagy egszen hinyzik, vagy elhalvnyul. A giant a faj ris vltozata. A jungle a mintzat elrendezsnek megvltozst jelenti. A snow a stt rszek megmaradst, s a srga rszek kifehredst jelenti. A tangerine pldnyok narancssrga foltokat viselnek, tbbnyire a fejkn vagy a farkukon.
letmdja
Aktivitst napnyugtakor kezdi, jszakai letmdot folytat. A sivatagos terleteken, ahol termszetes lhelye tallhat, a nappali forrsg miatt sok llny jjeli letmdra vltott, gy cskkentvn a tlzott felmelegedst s vzvesztst. Nappal sziklk repedseiben, kvek alatt, kvek al sott regekben hsl, illetve szerzi meg a norml letmkdshez szksges hmrskletet. Laza csoportokban l, akr ten is egytt, de ezekben a csapatokban csak egy hm lehet. Trsas viselkedsk vitatott. Kt hm tallkozsa akr hallig men harcot eredmnyezhet. regeiket vagy maguk ssk, vagy ms llatok regeit veszik t s bvtik ki. A nedvesebb helyeket keresik, s ott nagyobb szmban is sszegylhetnek. Karmai segtsgvel gyesen mszik. A nappal felmelegedett kveken melegszenek. A hideg hnapokban tli lmot alszanak.
Tpllkozsa
jjel indul tpllkszerz portyra, amikor kisebb rovarokat, lrvkat, pkokat s egyb zeltlbakat zskmnyol. A vadszathoz leginkbb a ltst s a szaglst hasznlja. Fogsgban is inkbb maga szereti levadszni a zskmnyt. Csak knyszer hatsra fogad el mr halott llatot. Kedvence a tcsk. Tpllkt apr fogaival aprtja, de a tevkenysg nem nevezhet igazn rgsnak. Tpllkukat gyakran egszben nyelik le. Az elfogyasztott llatok kemny kls, illetve bels vzait -mint pldul a bogarak kitin vza, vagy a kis gerincesek csontvza,- nem kpes megemszteni, ezek szkletvel egytt rlnek szervezetbl. A leoprdgekk vedls utn gyakran elfogyasztja levedlett brt, mely gazdag fehrjkben. Szksebb idkre zsrt tartalkol a farkban, gy annak levetse a tartalkok nagy rsznek elvesztst eredmnyezi. A kalcium s a D3 vitamin utnptlsa klnsen fontos szmukra. Nem ismert, hogy a termszetben hogyan ptolja ezeket, ezrt a rovarokat kalciumksztmny s D3 vitamin keverkvel hintik meg.
Szaporodsa
Ivarrettsgt 9-12 hnaposan ri el. A leoprdgekk przsi idszaka a tli lom utn nem sokkal, gy prilis, mjus kzt van. Miutn prosodott egy hmmel, a nstny egy hnapon bell lerakja kt, ritkn egy lgy hj hosszks tojst egy regben vagy a homokban. Egy vben egy nstnynek akr tz fszke is lehet. Az egy przsbl nyert sperma kt vagy hrom fszekre elg. A tojsok kialakulshoz a nstnynek mg tbb kalciumra van szksge. A tojsok kikelshez szksges id hmrskletfgg, de ellenrztt krlmnyek kztt 40-65 nap szokott lenni. A kels idejt a tojs hjnak megrepedse s besllyedse jelzi. A termszetben csak 90-100 nap utn kelnek ki. A kicsik 80-85 mm hosszak, s 2-3 grammosak. A kels napjn mr vedlenek is, s egszen addig nem esznek, amg nem vedlettek.Barns-okkeres sznek, s fehren cskozottak. Felnttkori sznezetk 8 hnapos korukra alakul ki.
A hmrsklet a nemet is meghatrozza. 26–30 C-on s 34–35 C-on tbbnyire csak nstnyek,31–33 C-on tbbnyire csak hmek kelnek ki. A forr nstnyek agresszvabbak, mint hidegen kelt trsaik, s gyakran termketlenek.
Egyedfejldse
A fiatal gekkk ltalban stt barna cskozottal kelnek ki; idvel a cskozottsg elhalvnyul, s helyettk pttyk s foltok jelennek meg az egyedfejldsk sorn. Ugyanakkor leoprdgekkoknl gy 6 - 12 hnapos korukban lehet megllaptani, hogy nstny vagy hm-e.
Vedls
Vedls eltt lnk sznei megfakulnak, fak, fehres sznt lt. A kifejlett llatok havonta vedlenek, a fiatalok nha akr kt hetente is.
A vedls els szakaszban a gekk fejn felszakad a br. Kvekhez drzslve fejt s testt, mg a brt nem ri el szjval. Ezutn mr szjval tpi le egsz testrl, vgtagjairl is az elhasznldott, rgi brt, melyet a vedls utn gyakran el is fogyaszt. A br megevst kt elmlet magyarzza. Az egyik szerint gy tnteti el a r utal jeleket, a msik szerint ezzel a vedls miatt elvesztett tpanyagokat szerzi vissza.
Vdekez mechanizmus
A leoprdgekknak tbb ragadozval szemben is vdekeznie kell. A ragadozk lehetnek nagyobb hllk, bkk vagy rkk. Ltsa s hallsa segt elkerlni ket, bre pedig lczza, gy azok nehezebben ismerik fel. A vedls s a br megevse is eltvolt bizonyos jeleket. Ha veszlyben rzik magukat, a leoprdgekkk sziszegssel igyekeznek elriasztani tmadjukat. A nappali rejtekhelyen val alvs nemcsak az letmkdshez szksges hmrsklet megszerzst teszi lehetv, hanem ezzel a nappali ragadozkat is elkerlik.
Mint ms egyb gykfajtkra is jellemz, a leoprdgekk is elvesztheti a farkt, mely azutn kis id mlva visszan. A termszetben a farok elvesztse akaratlagos vdekez mechanizmus az llat rszrl. Amikor megtmadja egy msik llat, akkor inkbb leveti a farkt, ezzel megzavarva tmadjt, s gy el tud meneklni. A farok elvesztse trtnhet egy ersebb stressz kvetkeztben is, pldul, ha przs kzben megharapjk, tolongania kell a tpllkrt, vagy a farknl fogjk meg, ezrt az llat terrriumi krlmnyek kztt vatosan kezelend. A farok a levets utn mg fl rn t mozog, ami tovbb segti a gekkt a meneklsben.A farok nagy mrete miatt egy rokon fajnl (Christinus marmoratus) mr kimutattk, hogy a farok levetse utn gyorsabban tud futni.
A farok levetst a testfelpts is tmogatja. A farok tvn a gerinccsigolyk lazbban kapcsoldnak egymshoz, mint mshol. Az erek gyors sszehzdsa megmenti a gekkt az elvrzstl. A farok ledobsa ers stresszt jelent, klnsen, ha msok eszik meg, mert gy elvsz a benne trolt tartalk tpllk.A tlls rdekben a farok gyorsan jran. A farkt vesztett gekk knnyebben megbetegszik, s akr meg is halhat, de ez ritka.A regenerlt farok sznei tbbnyire emlkeztetnek az eredetire, de mintzatban s a sznek lnksgben eltrhet tle. Rvidebb, s vastagabb, mint az eredeti. A br minsge is klnbzik az eredetitl.
A leoprdgekk leggyakoribb betegsgei:
-
Gasztroenteritisz , amit az egszsgtelen krlmnyek kztt fellp baktriumfertzs okoz. A hg vagy a vres szklet ennek a jele lehet. Az egszsges leoprdgekk szklete fehr s szraz. A betegsg fertz, s knnyen terjed. Tovbbi tnetei kz tartozik a fogys, az egyre vkonyabb vl farok, s az emsztetlen tcskdarabok. Kezels hinyban a gekk abbahagyja az evst, csontsovnyra fogy, kiszrad, s akr meg is halhat.
-
A coccidia egy lskd ltal okozott gyomor-blrendszeri betegsg. A beteg gekk trsaira is knnyen tterjed. Kezels hinyban a gekk abbahagyja az evst, csontsovnyra fogy, kiszrad, s akr meg is halhat.
-
Metabolikus csontanyagcsere zavar, amit a kalcium s a D3 vitamin hinya okoz. Ezek fontosak a csontptshez s a tojshj kialaktshoz. Gyengesggel, csontritkulssal, a csontok torzulsval, remegssel s tvgytalansggal jr. Nem egyszer meggygytani.
-
Az anorexia nem kln betegsg, hanem tnet. Lehet emsztszervi betegsgek tnete, vagy okozhatja stressz. A gekk abbahagyja az evst, ezrt vszesen lefogy s legyengl. Kezels hinyban hallhoz vezet.
-
A dysecdysis a vedls zavara, aminek oka a a tplls hibi, a tl szraz leveg vagy az elhanyagoltsg. A nem teljesen levetett br akrhol lelghat, ami rontja a gekk ltst, s a mozgsban is akadlyozza. Ha a kezels elmarad, akkor fertzshez vezethet.
-
Dystocia, a nstny nem tudja lerakni tojsait. A tojsok tl nagyok, s beszorulnak a petevezetkbe vagy a kloakba. Okozhatja a nstny gyengesge vagy betegsge is. Ekkor abbahagyja az evst, legyengl s kedvetlenn vlik.
-
Stomatitis, a szj krnyknek bzs duzzanata.
-
Tdgyullads , egy baktriumok ltal okozott lgzszervi betegsg. Ha tl hideg s nedves krnyezetben vannak, akkor a leoprdgekkk elkaphatjk ezt a betegsget. A nehz lgzssel jr betegsg magtl meggygyul, ha a hmrsklet tartsan 28 - 29 C-ra emelkedik.
-
Prolapsus, amit a homok vagy az aljzat ms anyagnak megevse okoz.
-
A cryptosporidiosis knnyen halloss vlhat, ha nem fedezik fel idben. Habr bonyolult eldnteni, hogy valban errl van-e sz, de a visszaklendezett tel, a folykony szklet s a fogys alapos gyanra ad okot. Habr kevs a remny a gygyulsra, mr vannak ksrleti szerek, amelyek tovbbi kellemetlensgek rn meggygythatjk a beteget. Sok leoprdgekkt azonban elaltatnak, ha felismerik rajta a betegsg jeleit.
Ivari dimorfizmus
Els rnzsre nincs jelents eltrs a kt ivar kztt, de kis hozzrtssel knnyen megllapthat az adott egyedek neme. A hmek robusztusabb megjelensek, nagyobbak anstnyeknl, fejk szlesebb. A legfontosabb eltrsek a farok alatt figyelhetk meg, ahol a kt comb kztt a hmeknl anlis prusokat tallunk fordtott V-alakban elhelyezkedni. A faroktvn jl kivehet a hemipnisz is. Ezek a kpletek a nstny egyedeknl hinyoznak.
Maguk a leoprdgekkk a nemi feromonok szaga alapjn dntik el, hogy fajtrsuk milyen nem. A hmek agresszvak egy msik hmmel szemben, mg a nstnyeknek udvarolnak. Ha egy msik hmmel kerl szemben, akkor felemelkedik a fldrl, lbait kinyjtja, htt begrbti, s nyelvt kidugja. Ha ennek hatsra a msik hm nem menekl el, akkor gyors, lnk harapsokkal tmad, amivel slyos sebeket okozhat az ellenflnek. Hasonlan viselkedik az ppen vedl nstnyekkel szemben is. Vedls utn jra udvarolni kezd a nstnyeknek.
|